ZİRKONYUM DİŞ NEDİR?

Bu yeni geliştirilmiş bu tam seramik malzemeyle yüksek dayanıklılığa sahip restorasyonlar yapılabilmektedir. Başlangıçta tek kron ve üç üyeli köprüler ile sınırlı olan zirkon ile bugün geliştirilmiş yüksek dayanıma sahip 14 üyeli tek parça restorasyonlar yapılabilmektedir.

Şu ana kadar zirkonyum oksit çok sert bir malzeme olduğundan zor işleniyordu ve bu yüzden protez olarak kullanımı çok zordu. Ancak yapılan son çalışmalarla bu sert ve dayanıklı malzeme ağızda kullanılabilir hale getirildi.

Kliniğimizde yapılan incelemeye göre yeni dişinizin bir modeli diş laboratuarında yapılır. Bu model yardımıyla bilgisayar kontrolünde zirkonyum oksit kuron veya köprünüz üretilir. Daha sonra dişinizin doğal rengine uyması için, yapılmış olan zirkonyum oksit’e seramik kaplama uygulanır.

ÖNCE SONRA

METAL DESTEKSİZ ZİRKONYUM ESASLI KÖPRÜLER

Bu sistemde alt yapı olarak metal yerine beyaz bir renk olan zirkonyum alaşım kullanılır. Sistemin en büyük avantajı, ulaştığı çok yüksek dayanılılıkla, arka bölgedeki köprülerde tam estetik bir görünüm sağlamaktır. Zirkonyum akıllı seramikler, vücudumuzla biyo uyum ve doğal görünüm sağlarlar.Yüksek teknoloji ürünü olan ve dayanıklılığını uzay mekiklerinde ısı kalkanı, spor arabalarda fren diski olarak kanıtlamış olan Zirkonyum oksit şimdi dişhekimleri tarafından kullanılmaktadır. Zirkonyum akıllı seramikleri uygulamasıyla dişhekimliği için geliştirilen bu teknolojik seramiğin prostetik tedaviye katkısı büyüktür.

Neden zirkonyum kaplama yaptırmalıyım ?

Doğada bulunan ve biouyumluluğu çok yüksek olan bu materyal, dişeti sağlığına katkı sağlamaktadır. Ayrıca beyaz renkli oluşu ışık geçirgenliğine izin vermekte ve doğal diş görüntüsünün yakalanmasını sağlamaktadır. Estetik açıdan elde edilen bu saydam ya da şeffaf görüntü çok olumlu sonuçlar vermektedir.

Beyaz bir METAL oluşu ,  diş hekimliğinde kullanılan diğer alt yapı materyalleri ile karşılaştırıldığında dayanıklılık açısından da üstün   , baskıya ve gerilme kuvvetlerine daha dirençli olmasını sağlamıştır.

      Zirkonyum öncesinde kullanılan tam seramik kaplamalar ağırlıkla ön dişlerde tercih edilebilmekte azı dişler bölgesinde ki çiğneme kuvvetlerine dirençlerinin zayıflığından ötürü tercih edilememekteydi.Zirkonyum altyapı ise normal metallerden daha da dayanıklı oluşu sayesinde hem estetik hemde fonksiyonel açıdan tatmin edici sonuçlar vermektedir.

Avantajları :

Metal destekli porselenleri kullandığımız hemen her dişte rahatlıkla kullanabiliyoruz.
Zirkonyum altyapı, bilgisayar destekli CAD CAM sistemle el değmeden hazırlanıyor bu sebeple dişe uyumu ve oturuşu mükemmel oluyor

Işığı çok iyi yansıtıyor bu sebeple metal destekli porselenlere göre daha estetikler.
Zirkonyum altyapı dişetine dost, dişeti çekilmesi yapmıyor.
Dişeti hastalığı yüzünden dişeti çekilse bile metaldeki gibi dişeti sınırında siyah bir çizgi ortaya çıkmıyor. Çünkü altyapı da diş renginde.

Dezavantajları :

Uzun köprülerde kullanmayı tercih etmiyoruz.
Metal Destekli sisteme göre daha fazla maliyetli.