Porselen Kron

       Bir veya birden fazla diş kaybı ağzımızda birçok değişikliğe neden olmaktadır. Diş kaybının olduğu bölgede komşu dişler boşluğa doğru harekett etmeye başlarlar. Bu bölgede dişeti çekilmesi ve kemik kaybı meydana gelir.
Kuron; Çürük kırık veya başka bir nedenle aşırı madde kaybı olan dişlerin küçültüldükten sonra üzerini kaplayan seramik ve ya metal restorasyona kuron adı verilmektedir.

Köprü; Bir veya birden fazla diş eksikliğinde, komşu dişlerin küçültülüp, bunlara gelen özel kaplamalardan destek alınılarak ara boşlukların doldurulması için hazırlanan restorasyonlara köprü adı verilmektedir.

       Kaplamalarda olduğu gibi diş hekiminiz tarafından destek olarak alınacak dişler şekillendirilip aynı işlemler gerçekleştirilerek yapılır.
 
       Köprü protezleri gövde ve dayanak yoluyla doğal dişler üzerine gelen çiğneme basınçlarını periodonsiyum (dişi çevreleyen dokular) ve alveol kemiği (diş mevcutiyetinde dişi çevreleyen kemik) aracılığıyla çene kemiğine ileten protezdir. Dişsiz boşluğun aşırı uzun olmadığı ve de boşluğun her iki tarafındaki dişlerin sağlıklı olduğu durumlarda uygulanır. 
 
       Bir veya birden fazla diş kaybı ağzımızda birçok değişikliğe neden olmaktadır. Diş kaybının olduğu bölgede komşu dişler boşluğa doğru hareket etmeye başlarlar. Bu bölgede dişeti çekilmesi ve kemik kaybı meydana gelir. Estetik görünüm bozulur ve çiğneme fonksiyonunda sorunlar yaşanır. Tüm bunları engellemek için diş kaybı olan bölgeye implant veya köprü restorasyonu uygulanmalıdır.

Porselen Kronlar için en uygun malzeme
       Sizin için en uygun malzemeyi seçerken, hem görüntü hem de işlev göz önünde bulundurulur. Diş hekiminiz; diş yerleşimi, diş eti dokusunun konumu, gülümsediğinizde görünen dişlerinizin miktarı, dişlerinizdeki renklenmeler ve dişlerinin fonksiyonlarını değerlendirip bu konuda bir karara varacaktır. Porselen Kronlar çeşitli malzemelerden yapılabilir.

       Bunlar; altın veya daha değersiz alaşımlar, porselen (seramik), akrilik, kompozit veya tüm bunların bir kombinasyonu olabilir.